Ma van a Víz Világnapja

A víz az élet építőköve. Több mint egy "dolog" ami a szomjoltáshoz és az egészség megóvásához szükséges. A víz létfontosságú szerepet tölt be többek között a gazdasági, társadalmi és emberi fejlődés elősegítésében. Ma van a víz világnapja!
Célkitűzés
Az UNICEF, vagyis az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja a tavalyi évben meghirdette a „Senkit sem hagyunk hátra” (Leaving no one behind) kampányt, melynek célja:
2030 – ig a Föld teljes lakosságának fenntartható módon biztosítva legyen minden nap az ivóvíz!
Sajnos napjainkban még emberek milliárdjai számára elérhetetlen a tiszta víz, pontosabban az úgynevezett „biztonságosan kezelt ivóvíz szolgáltatás”. Ez azt jelenti, hogy a bolygónk lakóinak közel fele számára nem biztosított a bármikor rendelkezésre álló, szennyeződésmentes édesvíz.
A víz emberi jog
Az ENSZ 2010 – ben elismerte a biztonságos, tiszta ivóvízhez és higiéniához való jogot, mint alapvető emberi jogot; mivel ezek elengedhetetlen szerepet töltenek be az élet és a többi emberi jog elérésében és biztosításában.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a vízhez való emberi jog megkülönböztetés nélkül feljogosít mindenkit:
- megfelelő
- biztonságos
- elfogadható
- fizikailag hozzáférhető
- és megfizethető
víz személyes és háztartási célra történő használatára. Amely magában foglalja az ivóvizet, a ruhák mosását, az élelmiszerek előkészítését valamint a személyes és háztartási higiéniát.
Az emberek százmilliói, milliárdjai számára sokféle okból elérhetetlen a biztonságos és tiszta víz. Sok esetben akár már banálisnak tűnő okok is lehetnek azoknak a megkülönböztetéseknek az alapjai, melyek hátrányosan befolyásolják a tiszta vízhez jutás lehetőségét, mint például:
- nem
- etnikai hovatartozás, vallás, kaszt, beszélt nyelv vagy nemzetiség
- életkor, egészségi állapot vagy fogyatékosság
- lakóhely, tulajdon, gazdasági és társadalmi helyzet
Valamint olyan külső tényezők, amire az egyének szinte semmi befolyással nem bírhatnak:
- éghajlatváltozás
- népességnövekedés
- helyi konfliktusok
- háborúk
- népvándorlás (szinte mindig az előző okok miatt következik be)
A „Senkit sem hagyunk hátra” program célkitűzése, hogy legkésőbb 2030 – ig a világ összes országában olyan jogi és gazdasági környezet valósuljon meg, ami elősegíti mindenki számára a vízhez való emberi jog biztosítását és ez a jog maradéktalanul meg is valósul!